Gimnastica feminină respiră prin… Deva

Articolul a fost vizualizat de 2,318 ori

La sfârşitul săptămânii trecute, la Treviso (Italia), s-a desfăşurat un important concurs de gimnastică artistică feminină, dotat cu „Trofeul Jesolo”. La întrecere au participat gimnaste (senioare şi junioare) din cinci ţări: Italia, S.U.A, Japonia, Australia şi România. Un bun prilej pentru tehnicieni de a testa cum stau cu prezentul, dar şi ce le rezervă viitorul în această disciplină olimpică, una care a adus de-a lungul ultimelor decenii o sumedenie de medalii, dar care, din păcate, în ultimii ani, se află în regres, ca de altfel întreg sportul românesc.

Doar junioarele au ţinut pasul

Micuţele gimnaste din Deva au reuşit să salveze reputaţia României la concursul din Italia

Prima parte a competiţiei a fost rezervată concursului pe echipe şi individual compus. La nivelul senioarelor, România a fost reprezentată doar la individual compus, de Andreea Munteanu şi Ştefania Stănilă, legitimate la CNS CSŞ „Cetate” Deva, şi de Silvia Zarzu. Fetele noastre au fost departe de podium, evoluând cu trac, astfel că şi rezultatele au fost unele modeste. Cu 54,500 puncte, Andreea Munteanu s-a clasat pe locul 13, fiind notată astfel: 12,150 la paralele, 14,800 bârnă, 13,700 sol şi 13,850 la sărituri. Colega ei de club, Ştefania Stănilă, a ocupat următoarea poziţie, cu un total de 54,450 puncte (12.550 la paralele, 13,400 bârnă, 13,700 sol, 14,750 sărituri). Podiumul a fost acaparat în întregime de americance, care au venit pe primele trei locuri: Kyla Ross a obţinut un total de 58,000 puncte, fiind urmată de colegele ei, Peyton Ernest (57,650) şi Maggie Nichols (57,450). Aşa cum era de aşteptat, concursul pe echipe al senioarelor a fost câştigat tot de SUA, care s-a impus categoric, cu un total de 231,650 puncte, în faţa reprezentativelor din Italia (221,500), Japonia (217,800) şi Australia (206,700).

Mult mai bine am stat la junioare, unde am avut o echipă completă, formată din Laura Jurcă, Asiana Peng şi Andreea Iridon (toate de la Cetate Deva), Andra Butuc, Ştefania Orzu şi Andra Stoica. Şi aici, duelul cu americancele a fost unul inegal, SUA şi-a adjudecat aurul, cu un total de 228 de puncte, România a intrat în posesia medaliilor de argint (212,900), în timp ce „bronzul” a revenit gazdelor, care au acumulat 211,400 puncte.

La individual compus, din echipa „tricoloră”, cel mai bine s-a comportat Laura Jurcă, care a ocupat locul patru, cu 55,500 puncte, după trei reprezentante ale SUA: Key Bailie, cu 58,250 puncte, Nia Dennis, 56,300 puncte şi Norah Flatley – 56,100 puncte.

Toate medaliile aduse de devence

Mult mai bine s-au prezentat gimnastele noastre în finalele pe aparate, toate cele cinci medalii (una de aur, una de argint şi trei de bronz fiind apanajul sportivelor de la CNS CSŞ „Cetate” Deva). Andreea Munteanu a confirmat că poate deveni una dintre componentele de bază ale lotului „olimpic” de senioare al României şi că „tricolorele” rămân la fel de puternice pe „puntea suspinelor”. Ea s-a impus categoric în finala de la bârnă, fiind notată cu 14,833, după o evoluţie foarte sigură. Medalia de argint a revenit italiencei Elisa Menghini (14,200), iar cea de bronz sportivei americane Alzssa Baumann (14,200). În aceeaşi finală, cea de-a doua reprezentantă a României, Ştefania Stănilă, s-a clasat pe locul cinci, cu un total de 13,700 puncte. Andreea a adăugat aurului de la bârnă bronzul din finala de la sol, fiind notată cu 13,967 puncte. Ea fost devansată pe podiumul de premiere de americana Mykayla Skinner (14,533) şi compatrioata ei, Kyla Ross (14,233).

Nici în finalele pe aparate la junioare nu ne-am întors cu mâna goală, chiar dacă a lipsit aurul. Laura Jurcă a reuşit să urce de două ori pe podiumul de premiere. Prima dată la finala de la sol, unde, cu un total de 13,733 puncte, s-a clasat pe locul doi, fiind devansată de Key Bailie (SUA), care a intrat în posesia medaliei de aur, fiind notată cu 14,533. În finala de la sărituri, talentata gimnastă din Deva a intrat în posesia medaliei de bronz, după o evoluţie în care a fost notată cu 14,234 p, devansată de americancele Key Bailie – 14,934 p şi Jordan Chiles – 14,350 p.

Cea de-a treia medalie la junioare a fost cucerită de Andreea Iridon, bronz la bârnă, cu un total de 14,300 puncte, primele două poziţii revenind din nou gimnastelor din SUA, Norah Flatley – 14,667 p şi Key Bailie – 14,533 p.