Handbal feminin – Liga Naţională: Un succes logic

Articolul a fost vizualizat de 1,693 ori

Cetate Deva a încheiat turul campionatului cu o victorie aşteptată, ţinând cont că a întâlnit ”lanterna roşie”, Mureşul Tg. Mureş, grupare care nu a acumulat încă niciun punct. Tot atât este adevărat şi faptul că gruparea de la poalele ”Cetăţii” a avut un parcurs dezolant şi în acest tur de campionat, după un campionat anterior pe care l-a terminat în ”genunchi”.

handbaliste devaE la fel de clar că la Deva nu se va putea face cu adevărat performanţă atâta timp cât principalul finanţator nu se leapădă de meteahnele pe care le are, cea mai importantă fiind aceea a schimbării pe bandă rulantă a antrenorilor. Ori aşa nu vei putea nicicând să realizezi ceea ce îţi doreşti, din contră. De altfel, Muntean şi-a trecut de câteva etape în ”fişa postului” şi pe cea de antrenor, care nu cred că îl prinde.

Dominare în prima repriză

Revenind la partida cu mureşencele, să spunem că ea nu a stat niciun moment sub semnul echilibrului, diferenţa dintre cele două combatante fiind clară. Începutul meciului a confirmat contraperformanţa celor 12 eşecuri consecutive, oaspetele începând timorat, astfel că, în minutul 8, era deja 6-1, toate golurile fiind înscrise de doar două jucătoare, Simion şi Cartaş. De altfel, cele două handbaliste au fost principalele ”guri de tun” ale echipei lor, din cele 18 goluri ale primei reprize, 14 aparţinându-le. Devencele au forţat exact cât a trebuit, ţinându-şi adversarul la respect, diferenţa de pe tabelă crescând constant, la şapte, opt sau chiar nouă goluri (14 – 5, minutul 20). Finalul primei părţi le-a găsit pe gazde mai relaxate, fiind taxate prin cele şase reuşite ale mureşencelor faţă de patru, astfel că la vestiare s-a intrat cu un ”ecart” de şapte goluri.

Echilibru în partea secundă.

Văzându-se cu sacii în căruţă, hanbalistele de la Cetate au neglijat nepermis faza defensivă, dând prilejul celor de la Mureşul să înscrie de 15 ori în cel de-al doilea mitan. Chiar dacă diferenţa s-a mai micşorat, 24 – 18 (min. 40), 28 – 22 (min. 50), iar jocul devencelor a fost în această perioadă mediocru, finalul a adus o diferenţă de opt ”lungimi”, una perfect normală ţinând cont de adversarul întâlnit şi al patrulea succes din acest campionat – toate obţinute pe propriul teren. Campionatul se va întrerupe pentru a face loc pregătirii Naţionalei de senioare care va participa la tuneul final al Campionatului European, care va fi găzduit de Ungaria şi Croaţia în perioada 7 – 21 decembrie.

CSM CETATE DEVA – MUREŞUL TG. MUREŞ: 34-26 (18-11)

CSM CETATE DEVA: Miskovic (4 intervenţii), Suba (3 intervenţii), Poenaru – portari; Simion – 12 goluri, Cartaş – 8g (2x”7”metri), Petrinja – 6g (1x”7”metri), Krnic – 3g, Nicu – 2g, Malac – 1g, Rusu – 1g, Din – 1g, Stângu – jucătoare de câmp.
Antrenor: —
MUREŞUL TG. MUREŞ: Diaconu (6 intervenţii), Petruneac (5 intervenţii) – portari; Klimek – 9 goluri (2x”7”metri), Moloci – 7g (1x”7”metri), Mrkic – 5g, Serediuc -3g, Lazăr – 2g, Deac, Avădanei – jucătoare de câmp.
Antrenor: Gheorghe Covaciu.