FOTBAL – LIGA A-III-A, SERIA A-VI-A: Victorie-surpriză

Articolul a fost vizualizat de 1,192 ori

După cel mai slabă ediţie de campionat din cele patru, de când participă în această “obscură” ligă a treia, FC Hunedoara reuşeşte să mai dreagă oarecum “busuiocul” pe acest final.  Cu o comportare “mizerabilă” în cele 11 partide disputate pe arena “Michael Klein”, 2 victorii, 4 egalităţi şi nu mai puţin de 5 eşecuri, “alb-albaştrii” au fost mult mai productivi pe terenurile de afară, reuşind nu mai puţin de 5 succese ( 3-2 cu Minerul Motru, 2-1 cu CS Ineu, 2-1 cu Minerul Mehedinţi, 2-1 cu Ştiinţa Turceni şi surpriza din ultima etapă, 2-0 cu ocupanta locului cinci, Millenium Giarmata).

FOTBALDupă ruşinea din ultimul meci oficial din propriul fief, 0-2 cu oltenii de la ACSO Filiaşi, era greu de anticipat că elevii lui Mitică Gălan vor reuşi ceva “pozitiv” în Banat, în faţa “trupei” antrenate de fostul “stelist” Rică Neaga, care în tur se impusese pe Cerna cu un sec 2-0.

Pragmatism şi o doză mare de noroc

Decişi să ofere celor care mai cred în ei o ultimă impresie favorabilă, hunedorenii au arătat o bună organizare a jocului, reuşind să treacă cu bine peste prima jumătate de oră, gazdele nereuşind să-şi creeze oportunităţi importante la poarta lui Raţ. Îndrăznind ceva mai mult în atac, oaspeţii vor reuşi să concretizeze pe tabela de marcaj, cu două minute înainte de finalul primei reprize. A fost o acţiune colectivă, pornită de la mijlocaşul Mihai Olariu, care a pătruns în careu, i-a pasat lui Tecsi, şutul acestuia a fost respins în faţă de portarul Păduraru şi aflat la locul potrivit, Drăgoescu a înscris plasat, cu un şut puternic din opt metri.
Debutul celui de-al doilea mitan a fost unul total nefavorabil pentru cei de la FC Hunedoara.

La o acţiune a bănăţenilor, Bârză a fost faultat în suprafaţa de pedeapsă de Raţ, iar “centralul” Răzvan Lădar nu a ezitat să arate punctul cu “var”. Penalty-ul a fost executat de Mihuţa, dar acelaşi Raţ a reuşit să pareze, menţinându-şi echipa în avantaj. Necazurile au continuat pentru “alb-albaştri”, care din minutul 58 au fost neviţi să evolueze cu un om în minus, fundaşul central Horaţiu Popa fiind eliminat pentru al doilea “galben”. Chiar şi în aceste condiţii, băieţii lui Gălan au reuşit să strângă rândurile, acţionând cu mult calm în defensivă, închizând toate culoarele spre propriul careu. Mai mult, în minutul 80 au reuşit să dea lovitura decisivă, risipind orice îndoială asupra echipei învingătoare. Răzvan Munteanu, caracterizat de “oficialii” hunedoreni ca fiind omul meciului, a pasat pentru nou intratul Grigore, centrarea acestuia fiind reluată cu capul în plasa porţii de Tecsi, care a stabilit astfel, scorul final al unei victorii neanunţate. FC Hunedoara mai are de jucat doar 90 de minute din acest campionat, în deplasarea de la favorita la promovare, UTA “Bătrâna Doamnă” , având în vedere că la finele săptămânii vor lua trei puncte la “masa verde”, ţinând cont că Minerul Mehedinţi s-a retras înainte de începerea returului.

Millenium Giarmata – FC Hunedoara:  0-2 (0–1)

Au marcat: Drăgoescu (min.43), Tecsi (min.80).
Eliminat: H.Popa (min.58-pentru cumul de caronaşe “galbene”).
MILLENIUM GIARMATA: Păduraru – Soare, Avram, Oneţ (min.54, Gîrba), Diarra (min.28,Firan) – Leuca (cpt), Fuchs – Ştefan (min.75, Ilinca), Mihuţa, Leonte (min.46, Beloescu) – Bârză.
Antrenor: Adrian Neaga.
FC HUNEDOARA: Raţ – Fl.Olariu, Găceanu (cpt), H.Popa, Trăşcan – Şoit (min.89, Roiu), R.Munteanu, M.Olariu (min.84, R.Sandu) – Drăgoescu (min.75, Grigore), Tecsi, Făgărăşanu (min.61, Gheară).
Antrenor: Dumitru Gălan.
Arbitru: Răzvan Lădar (Oradea). Asistenţi: Răzvan Soporan (Baia Mare) – Nicolae Tătar (Oradea).

10. ŞTIINŢA TURCENI 22 6 6 10 22 – 31 24
11. MINERUL MOTRU 22 6 6 10 30 – 36 24
12. VIITORUL CRAIOVA 22 3 6 13 21 – 43 15
13. MINERUL MEHEDINŢI 23 2 2 19 6 – 51 8
Minerul Mehedinţi s-a retras din campionat şi pierde toate meciurile cu 0-3