ESTE BUN ŞI UN PUNCT

Articolul a fost vizualizat de 966 ori

CNS Cetate Deva pare în revenire de formă, băieţii antrenaţi de Marius Sîrbu bifând al treilea meci consecutiv fără înfrângere, du­pă un început de campionat mai mult decât modest. Devenii s-au deplasat în Bănie, unde au dat piept cu echipa secundă a celor de la CSU Craiova, grupare care are prima ”garnitură” în liga de elită, oltenii învingând duminică pe Dinamo cu un categoric 3-0. Se gândeau poate Pribac (revenit după suspendare) şi echipierii lui că pot face aceeaşi figură ca şi cei de la FC Hunedoara, care câştigaseră cu 2-0 în urmă cu vreo câteva etape, dar până la urmă s-au mulţumit şi cu un punct, ţinând cont de modul în care s-au derulat lucrurile pe teren?

Fotbal DevaA fost o primă repriză cu prea puţine faze de poartă, în care tânăra echipă olteană a reuşi totuşi să intre în avantaj la vestiare. Atacantul Jurj a marcat în minutul 27, învingându-l pe Iancău, cu un şut în vinclu, pe colţul scurt. Nici debutul celui de-al doilea mitan nu a fost favorabil oaspeţilor, care s-au văzut conduşi cu 0-2 în minutul 48. Măzărache a scăpat singur spre poarta adversă, l-a ”lobat” pe acelaşi Iancău, iar balonul a poposit în plasa porţii. Acelaşi Măzărache putea închide meciul două minute mai târziu, când scăpat din nou singur pe lângă o defensivă visătoare, a trimis, din fericire pentru goalkeeperul devean, pe lângă. Scăpaţi cu bine din acest ”forcing”, jucătorii de la Cetate au reuşit să echilibreze şi să profite de oportunităţile ivite. Prima oară în minutul 68, când Tudor Şaucă a redus din diferenţă, cu un şut pe jos, la colţul lung. Egalitatea putea să vină în minutul 77, când Făgărăşanu a fost faultat în suprafaţa de pedeapsă, dar Adrian Pribac a ratat al doilea penalti din acest sezon, după cel din meciul cu Pandurii II Tg. Jiu, portarul Popescu reuşind să respingă balonul trimis de la punctul cu var. Devenii s-au întors totuşi cu un punct de la Işalniţa (acolo unde oltenii îşi dispută partidele din campionat), graţie aceluiaşi Şaucă, care a egalat cu cinci minute înainte de final, împingând mingea în poartă, de la doi metri. Urmează mâine un meci foarte greu în propriul fief, cu echipa bănăţeană din Becicherecu Mic, grupare care pare a se simţi bine în judeţul nostru, după ce în urmă cu doar câteva săptămâni se impunea lejer la Hunedoara, cu 2-0.