RETROSPECTIVĂ. FC HUNEDOARA, UN TUR, MAI DEGRABĂ MODEST (II)

Articolul a fost vizualizat de 1,175 ori

Încheiam prima parte a re­tro­spectivei, cu cele trei victorii consecutive ale ”alb-albaștrilor”, care îi aduseseră pe poziția secun­dă a seriei a patra, cu 12 puncte, la egalitate cu lide­rul, nou promovata ASU Poli Timișoara. Urma runda cu numărul șase, hunedorenii având posibilitatea să treacă în ”pool-position”, în eventualitatea unui nou succes, mai ales că urmau să evolueze în propriul fief, în compania celor de la Mamma Mia Becicherecu Mic, în timp ce timișorenii urmau să stea în respectiva rundă. Dar….

”Mamma Mia” , ce EŞec!

REM_6654FC Hunedoara avea să-și demonstreze din nou neputința în fața grupării ce reprezintă comuna timișo­reană Becicherecu Mic. Din ultimele nouă confruntări cu bănățenii, hunedorenii s-au impus doar în una singură, ceea ce ne ducea cu gândul la instalarea unui ”complex” când venea vorba de Becicherecu Mic. Din păcate, elevii lui Victor Roșca aveau să pice din nou examenul, pentru că de la dorință până la realizarea unei victorii este nevoie și de voință, dar și de putință. Sunt sigur că jucătorii de pe Cerna și-ar fi dorit să continue seria rezultatelor pozitive, dar, din păcate pentru ei, jocul etalat a fost mai mult decât modest, lipsit de orizont și cu multe greșeli impardonabile, chiar și pentru această ”obscură” ligă a patra, care scoteau în evidență, carențele pe care le au mulți dintre componenții lotului. Ca de obicei, se aștepta totul de la Bo­zian, dar atunci când acest lucru ţi-l dorești etapă de etapă, este greu de anticipat deznodământul final. Din nefericire pentru el, dar și pentru echipă, la fel ca și în meciul cu Ighiu, mijlocașul a evoluat cu ”frâna de mână” trasă, nu i-a reușit aproape nimic pe parcursul celor 90 de minute de joc, iar echi­pierii lui au rămas în ”bloc-starturi”, fiind niște simpli anonimi pe dreptunghiul verde. Dacă este să ne luăm după cei mai înfocați suporteri, înfrângerea s-a datorat arbitrajului clujencei Teodora Albon, care a fost potrivnic gazdelor, arătând cu multă ușurință în primele 23 de minute nu mai puțin de trei cartonașe ”galbene” celor de la FC Hunedoara. Dar nu a fost viciere de rezultat, cele două goluri ale oaspeților fiind perfect valabile, apanajul acestui eșec fiind exclusiv al jucătorilor și antrenorilor. Oaspeții, care în mare majoritate a timpului au făcut un joc de așteptare, au dat o primă lovitură în mi­nutul 26, când au înscris un gol de kinogramă. O centrare venită de pe partea dreaptă a fost reluată printr-o ”foarfecă”, pe spate, de Bîrză, de la circa 12 metri, în colțul din dreapta lui Raț, rămas fără replică. Elevii lui Roșca ar fi putut restabili egalitatea în minutul 42, dar au fost lipsiți de șansă. Tecsi a reluat de la 14 metri, lateral stânga, dar mingea a lovit stâlpul lateral al porții. Cel de-al doilea mitan a debutat anemic, hu­nedorenii fiind în continuare debusolați, așteptând totul de la Bozian, care, așa cum spuneam, a avut o evoluție extrem de modestă. Presiu­nea la poarta lui Culda a crescut, dar golul va veni tot la poarta gazdelor, pe o gravă greșeală a defensivei. Era minutul 68 când Mardare și Raț nu s-au înțeles la un balon la marginea careului mare, noul intrat Silagi-Perju a profitat, le-a ”furat” mingea și a înscris în poarta goală. Chiar dacă avea să schimbe ”liniile” ca la hochei, introducând în minutul 70 trei jucători, jocul elevilor lui Victor Roșca avea să rămână același, unul de uzură, cu mingi aruncate direct spre careul advers, care au convenit defensivei bănățene. Cei de la Becicherecu Mic au rămas fideli aceleași partituri defensive, au conservat avantajul celor două goluri și au obținut la final, pe merit, cele trei puncte.

Din rău, în mai rău

Celor de la FC Hunedoara le rămăsese să anuleze această nouă nereușită de acasă cu o evoluție bună la Cisnădie, mai ales că în celelalte trei meciuri din deplasare se obținuseră maximum de puncte. Și așa am trăit cu senzația, cel puțin după desfășurarea primelor 45 de minute, dominate clar de ”alb-albaștri”, care au intrat la vestiare cu un avantaj de două goluri, prin reușitele lui Iulian Tecsi (min. 26) și Darius Ursachi (min. 30). Ceea ce avea să se întâmple la reluare, după primele 26 de minute, avea să fie dintr-un film ”horror” pentru jucătorii hunedoreni, care vor încasa în acest interval nu mai puțin de patru goluri. Inadmisibil pentru o echipă cu pretenții, așa cum se credea a fi FC Hunedoara. Nou promovată, singura repre­zen­tantă a județului Sibiu într-un eșalon al fotbalului de performanță românesc avea să înscrie un prim gol în minutul 48, autor, Eugen Beza. Egalarea a survenit după alte 10 minute, prin autogolul lui Drăgoescu, cei de la Măgura trecând în avantaj pe tabela de marcaj în minutul 61, când Beza avea să își treacă în cont ”dubla”. Degringolada în tabăra adversă avea să continue, fără nicio reacție de pe banca tehnică, iar golul patru a venit în minutul 66 și i-a aparținut lui Tătar, și astfel de la 0-2 s-a ajuns la un neverosimil 4-2, care avea să mai fie atenuat de golul din minutul 78, înscris de Iulian Tecsi, cel care deschi­sese ”tabela” în minutul 26. Rușinos, dar avea să urmeze partida de la Hunedoara cu liderul, ASU Poli Timișoara, Victor Roșca jucându-și practic ultima șansă de a rămâne pe banca tehnică.

O înfrângere cât o demisie

Etapa cu numărul opt a adus la Hunedoara liderul seriei, ASU Poli Timișoara, nou promovată, care în accepțiunea fanilor de pe Bega este adevărata ”Poli” și nu acel ”hibrid” care activează pe prima scenă a fotbalului intern. Atmosferă de mare ”derby” pe ”Michael Klein”, cu peste 3500 de spectatori în tribune (un record la nivelul acestui eșalon), din care peste 400 sosiseră de la Timișoara. Debutul de meci a adus spectacolul oferit din tribune de cele două galerii, în timp ce, pe teren, perioada de studiu părea să se prelungească la nesfârșit. Timi­șorenii au controlat mijlocul terenului, dar prima lor ocazia a apărut abia în mi­nu­tul 22, când șutul lui Tulcan de la 25 de metri a fost scos de la ”vinclu” de Ciubotariu. De partea cealaltă, elevii lui Roșca au avut o primă oportunitate în minutul 27, când, la un corner de pe partea stângă, Mardare a prelungit cu capul pe spate și, din trei metri, Daniel Creciunesc a reluat peste transversală. O șansă enormă, care nu avea să fie irosită peste alte două minute, la poarta cealaltă. A fost centrarea lui Marin, Tulcan a reluat cu capul, portarul a respins ușor în lateral, de unde Birău, tot cu o lovitură de cap, a trimis balonul în plasa porții. Ca și în celelalte meciuri, FC Hunedoara s-a bazat pe ”sclipirile” coordonatorului Bozian, care și-a ”asumat” toate fazele fixe, fără efect însă pe tabela de marcaj. Avea să fie 0-2 în minutul 44, la eroarea goalkeeper-lui hunedorean. Ghinescu a făcut cam ce a vrut pe partea stângă, a centrat de pe linia de fund (un fel de corner scurt), balonul a fost reluat cu capul de Birău, Ciubotariu a alunecat și mingea s-a dus ”cuminte” în poartă. Gazdele au înce­put ceva mai determinate actul secund. În minutul 48, la o centrare ”plouată” de pe dreapta, Burtic a ieșit aiurea la limita careului mare, Ioni­cescu a trimis cu capul, dar Bilia a respins de pe linia porții. Trei minute mai târziu, lovitura liberă executată de pe stânga de Bo­zian a fost reluată cu capul pe lângă de Maghici, iar în m­i­nutul 55, Tecsi a reluat din 14 metri, peste. O dată cu trecerea timpului, bănățenii păreau tot mai stăpâni pe ei, în timp ce, de partea cealal­tă, lipsa soluțiilor atât de pe banca tehnică cât și din teren era din ce în ce mai evidentă. Echipa părea ruptă în două, iar pe acest fond a venit și cel de-al treilea gol. Tulcan s-a lansat pe aceeași parte stânga, a centrat pe jos, mingea a ajuns la Țugui, care, cu calm, a trimis din 10 metri, în stânga portarului. Scor sever, care se petrecea sub privirile numeroșilor hunedoreni, printre care s-au aflat și câteva ”legende” ale Corvinului de altădată, profesorul Remus Vlad, Romulus Gabor sau Florea Văetuș. Copleșit de acest nou eșec, președintele clubului, Alin Barna, își anunța demisia pe un site de socializare, dar așa cum anticipam, avea să revină, fiind întors din ”drum” de edilul municipiului. Totuși, va fi ”sacrificat” antrenorul principal, Victor Roșca, care astfel își încheia scurtul său mandat de la al doilea ”descă­lecat” pe malurile Cernei. Trei eșecuri conse­cutive, care scoteau practic din cursa promovării, mai devreme decât se anticipa, FC Corvinul. (va urma)