Săptămâna 7 – 13 iunie 2007, numărul 239
SPORT

Campioana se decide la Deva!

Ion Bădin

După eşecul usturător pe care l-au înregistrat pe propriul teren (3-7), în primul meci al finalei campionatului naţional de fotbal în sală, care nu a picat bine nici jucătorilor, nici oficialilor, dar mai ales suporterilor, campioana en-titre, CIP Deva, s-a deplasat la Odorheiu Secuiesc cu dorinţa nedisimulată de a drege busuiocul, astfel ca titlul să se decidă în partida de la Deva.
Nimic nu era imposibil în îndeplinirea acestui minim obiectiv, dacă ne raportăm la ceea ce se întâmplase în acest sezon între cele două combatante, atât în campionatul regulat, cât şi în Cupa României. Mai pe sec, patru meciuri - patru victorii pentru deveni. Venise însă acea incredibilă înfrângere, într-un moment total nepotrivit şi părea că totul se prăbuşeşte ca un castel din nisip. Singura problemă care se punea pentru această partidă, care devenea decisivă pentru elevii lui Gaşpari Karoly, era aceea dacă în acest interval de timp jucătorii înţeleseseră ceea ce s-a întâmplat la Deva, unde au greşit şi dacă au capacitatea, mai ales mentală, să revină. Mă refer în special la psihic, pentru că de valoare nu ne mai putem îndoi, atâta timp cât în gruparea de pe Mureş evoluează mai mult de trei sferturi din naţionala României. În acelaşi timp, eram curioşi să vedem cu ce tactică va încerca tehnicianul CIP-ului să-l surprindă pe omologul său adus din Ungaria, tot Karoly, dar şi Toth . Acestea fiind datele problemei, totul avea să se decidă pe parchetul sălii.

Început tensionat

Cei peste 1500 de spectatori, printre care şi inimoasa galerie a campioanei, au creat o atmosferă demnă de o finală, încercând să-şi motiveze, fiecare în parte, favoriţii. L-am remarcat pe banca devenilor pe vicepreşedintele clubului, Paul Grecu, semn că se încerca transmiterea unui „impuls” pozitiv băncii tehnice şi fotbaliştilor. Partida a început într-o notă de prudenţă din partea ambelor echipe, lucru care convenea mai ales gazdelor, care porneau cu avantajul psihologic al succesului din deplasare. La capătul primelor zece minute, în care nu se întâmplase nimic deosebit, a apărut şi prima oportunitate pentru cei de la Odorhei. Lupu l-a tras discret pe brazilianul Davi Costa, gest care nu a scăpat „fluieraşilor”, iar Szabo a transformat cu sânge rece lovitura de pedeapsă de la 6 metri. Devenii încearcă să rămână în joc, dar Matei (de două ori) şi Tomescu nu reuşesc să-l învingă pe Balasz, asfel că prima repriză se încheie cu avantaj minim.

Revenirea

Se pare că pauza a fost un sfetnic bun pentru băieţii noştri, care, sesizând faptul că dacă rămân în „tranşee” sunt sortiţi pieirii, au pus presiune pe poarta adversă şi vor reuşi să egaleze în minutul 24, prin Al-Ioani, la o pasă inteligentă a lui Molomfăleanu. Cu moralul refăcut, devenii ratează două oportunităţi imense prin Şotârcă. Gazdele reuşesc să-şi revină şi, împinse de cei doi brazilieni, încep un „foc încrucişat” la poarta goal-keeper-ului Vlad Iancu (excelentă ideea de a-l titulariza din primul minut), care avea să facă o partidă extraordinară, salvându-şi echipa de la goluri care păreau iminente. CIP avea să dea lovitura de graţie în minutul 36, atunci când Şotârcă şi-a răzbunat toate ratările. Deveanul i-a „furat” balonul căpitanului Barna şi plecat din propria jumătate de teren, apoi a şutat în dreapta portarului, pentru 2-1. Finalul a fost unul extrem de tensionat, gazdele înlocuind portarul cu un jucător de câmp, în încercarea disperată de a egala şi a trimite meciul în prelungiri.

S-au lovit însă de acest „înger păzitor”, Vlad Iancu, care a închis poarta, asigurând o victorie la limită, dar care îşi cere finalitatea la Deva, în tentativa de cucerire a celui de-al doilea titlu în tot atâţia ani.