Mult mai bine în deplasare

Articolul a fost vizualizat de 1,261 ori

FC Hunedoara a trecut rapid peste şocul înfrângerii ruşinoase de pe propriul teren, din etapa trecută, acel 1-2 cu echipa comunei Ighiu, “Performanţa”. Mai mult, se pare că ”alb-albaştrilor” le priesc meciu­rile din deplasare şi în special cele desfăşurate în judeţul Arad, din moment ce, după acel 2-0 de la Sebiş, cu Naţional, au legat a doua victorie consecutivă “afară”, de data aceasta la Ineu.
Elevii lui Victor Roşca s-au arătat a fi motivaţi încă din startul meciului, astfel că la finalul primelor 15 minute conduceau deja pe tabela de marcaj. Drăgoescu a pătruns pe partea dreaptă, i-a pasat excelent lui Bozian, care l-a ”executat” simplu pe Bujor, cu un ”lat”, care s-a oprit în plasa porţii. Ineuanii au replicat imediat, dar Raţ a scos de la vinclu şutul puternic al lui Tomuţ, acelaşi portar fiind spectator la ”bomba” lui Huţanu, care a nimerit transversala. Cel de-al doilea mitan a debutat cu un nou gol al oaspeţilor înscris de Tecsi, dar anulat pe motiv de offside. Nu acelaşi lucru se va întâmpla însă în minutul 61, când echipa vizitatoare avea să se desprindă la două ”lungimi”. Balonul şutat a fost trimis în corner, autorul primului gol a centrat pentru Drăgoescu, care, din ”servant”, a devenit marcator. Gazdele nu s-au împăcat cu acest rezultat, au forţat şi au reuşit să reducă din diferenţă în minutul 80, când Filimon a înscris cu un ”vole” din 10 metri. Se anunţa un final de foc, dar, în primul minut al prelungirilor, elevii lui Victor Roşca au punctat decisiv. Cel mai bun om de pe teren, Bozian, a fost faultat în suprafaţa de pedeapsă de Stănaia, şi tot el a transformat cu precizie penalty-ul acordat de arbitrul Valeriu Demian. FC Hunedoara a obţinut un succes meritat, care le dă jucătorilor un moral bun în perspectiva derby-ului judeţean de sâmbătă, de pe stadionul ”Michael Klein”, cu Cetate Deva .