Medalii pentru sportivii hunedoreni la Cupa Campionilor Europeni WUKF

Articolul a fost vizualizat de 2,192 ori

Weekendul trecut, la Cluj s-a desfăşurat Cupa Campionilor Europeni la karate WUKF. La competiţie au participat 400 de sportivi, legitimaţi la 53 de cluburi din 12 ţări. Hunedoara a fost reprezentată de trei sportivi dublu legitimaţi la cluburile Champions Club Karate Hunedoara şi Club Karate Kihon Deva.

club-karate-600x281

Cei trei sportivi au obţinut rezultate bune, ţinând cont că vin după o perioadă de vacanţă şi o schimbare de antrenor. În prezent sunt antrenaţi de către Sensei Gabău Dorel. Alexia Voicu s-a clasat pe locul întâi la kata, la categoria fete sub şapte ani. Opriţoiu Darius a terminat pe poziţia secundă la kata 11-12 ani, centuri superioare. Martinesc Mihai şi-a mărit colecţia de peste 100 de medalii şi s-a clasat pe locul doi la kata 9-10 ani, centuri superioare, după patru tururi şi un baraj pentru locurile 1-2. Aceasta este singura competiţie internaţională a federaţiei WUKF organizată în România.