Fotbal – liga a III-a, seria IV: Victorie după 48 de zile

Articolul a fost vizualizat de 1,243 ori

Mai bine de o lună şi jumătate – atât au aşteptat hunedorenii ca să se reîntâlnească cu succesul. Ultimul îl obţinuseră pe 26 septembrie, când treceau pe ”Michael Klein” de Vulturii Lugoj, cu un 1-0 chinuit, şi acela obţinut printr-un autogol. Au venit apoi cinci meciuri fără gol, cu un egal şi patru eşecuri consecutive, toate la acelaşi scor, 0-2, iar elevii lui Titi Alexoi se transformaseră din speranţe, în simpli anonimi. Eram curios dacă această ”sarabandă” a rezultatelor negative va continua sau va fi întreruptă în penultima rundă a turului, când gruparea de pe Cerna s-a deplasat pe malul Dunării, pentru a înfrunta o echipă la fel de modestă, situată la rândul ei în a doua jumătate a clasamentului.

Victorie decisă în prima repriză

fc hunedoaraDupă 501 minute de ”abstinenţă”, FC Hunedoara a reuşit să deschidă scorul în chiar primul minut de joc. Uibariu a luat o acţiune pe cont propriu şi, de la circa 15 metri, a şutat violent la vinclul porţii apărate de Lascu. Scăpaţi de acest sindrom al ineficacităţii, oaspeţii au fost la fel de rapid aduşi cu picioarele pe pământ cinci minute mai târziu. La prima ”şarjă” ofensivă, severinenii au restabilit egalitatea prin antrenorul-jucător Cristian Boboescu, care a profitat de eroarea debutantului Popa, înscriind cu un şut la colţul lung. Alexoi a simţit că tânărul Popa nu face faţă jocului şi l-a schimbat în minutul 23 cu Răzvan Muntean. Jocul s-a echilibrat, fazele de poartă au dispărut aproape în totalitate şi, când toată lumea aştepta pauza, ”alb-albaştrii” au lovit din nou. Era minutul 43 când, plecat pe contraatac, Făgărăşanu a înscris din interiorul careului. Acelaşi jucător a fost faultat extrem de dur la faza următoare de Stanciu, ”centralul” Mircea Ardelean arătându-i direct ”roşu”. Fără niciun jucător de rezervă pe foaia de joc (!?), gazdele le-au mai făcut un ”cadou” hunedorenilor, Cioabă nemairevenind de la vestiare, fiind accidentat. Cu doi oameni în plus era de aşteptat ca băieţii lui Alexoi să înscrie în continuare cât mai multe goluri. Nici vorbă. Chiar dacă au dominat teritorial, hunedorenii au făcut acelaşi joc lipsit de claritate, fără să-şi mai treacă în cont nicio ocazie de gol.

Singurul lucru care a mai putut fi remarcat: aruncarea în luptă a altui debutant, Bloj, care l-a înlocuit în minutul 64 pe Făgărăşanu. Trei puncte importante în perspectiva ultimei apariţii din acest sezon, sâmbătă venind la Hunedoara UTA”BD”.

Viitorul Craiova 11 0 3 8 7 – 19 3

MINERUL MEHEDINŢI – FC HUNEDOARA: 1–2 (1–2)

Au marcat: Uibariu (min. 1), Făgărăşanu (min. 43) / Boboescu (min. 6)
Eliminat: Stanciu (min. 44 – ”roşu” direct)
MINERUL MEHEDINŢI: Lascu – Ilinca, Merluţă, Petrache, Iordache – Ştefan, Stanciu, Prundeanu, Cioabă – Manda, Boboescu. Antrenor: Cristian Boboescu.
FC HUNEDOARA: Coman – Ciucurescu (min. 73, Ciumaşu), Găceanu, Giacă, FL. Olariu (min. 53, Grigore) – Şoit, Popa (min. 23, R. Muntean), Uibariu, Făgărăşanu (min. 63, Bloj), Trăşcan – Tecsi.
Antrenor: Titi Alexoi.
Arbitru: Mircea Ardelean (Arad). Asistenţi: Marian Truţă – Ionuţ Zahatoiu (ambii din Rm. Vâlcea). Stadion: ”Municipal” – Turnu Severin. Spectatori: 100.