Sport: Obligaţi să câştige

Articolul a fost vizualizat de 1,174 ori

După repetate amânări, iată că se pune în mişcare şi „caravana” fotbalului din ligile inferioare. Derbyul ligii a treia din seria cu numărul 5 se va desfăşura sâmbătă în Banat, unde liderul la zi, ACS Recaş, va înfrunta pe FC Hunedoara, aflată la şase puncte distanţă de primul loc. O confruntare decisivă în opinia mea pentru gruparea de pe Cerna, care are doar varianta victoriei, în tentativa de a promova la final în liga secundă. Un meci egal ar mai lungi „boala”, iar un eşec, pe care nu ni-l dorim, i-ar scoate pe elevii lui Şunda din calculele promovării şi ar face ineficiente investiţiile făcute în această pauză competiţională.

Dacă doresc să promoveze, hunedorenii trebuie să fie peste adversarii lor în meciul de la Recaş

A fost o pauză extrem de lungă, în care echipa a făcut un cantonament reuşit la Băile Herculane în ce priveşte acumulările fizice, dar, din păcate, la capitolul jocuri de pregătire, din cauza terenurilor impracticabile, hunedorenii nu au reuşit să lege decât şapte meciuri. Este regretabil că la Hunedoara nu există un teren apt pentru jocuri, indiferent de condiţiile meteo, cu atât mai mult cu cât terenul 2 inaugurat în toamnă ar fi trebuit să găzduiască astfel de partide. Doar pentru aşa ceva a fost reconstruit, dar se pare că sunt probleme cu starea gazonului.

Lot întărit

În ce priveşte lotul cu care FC Hunedoara va aborda acest retur, trebuie să spunem din capul locului că este unul mult peste ceea ce a fost în tur, când Lincar venise cu mulţi jucători, dar puţini fotbalişti printre ei. Au fost transferaţi nu mai puţin de 13 fotbalişti, unii dintre ei cu meciuri multe în liga secundă, dacă e să ne referim la Vodiţă, Bier, R. Cristian, I. Vajda sau Istinie. Ca să nu mai vorbim de tinerii hunedoreni Jitaru şi Ionuţ Radu, primul împrumutat de la FC Timişoara, iar celălalt revenit după un periplu nu prea fericit în Italia. Aceştia, alături de cei care au dus greul în tur, începând cu „veteranul” Şandor şi continuând cu Cuciula, Todea, Dimcea, Păcurar, Trăşcan sau talentatul R. Munteanu, au obligaţia morală de a readuce fotbalul hunedorean acolo unde merită să fie. I-am urmărit pe băieţii lui Aurel Şunda în ultimul test dinaintea reluării campionatului, în amicalul cu liderul judeţului, CS Vulcan, şi pot spune că, din ce am văzut, echipa are potenţial pentru a realiza ceea ce şi-a propus.

O formulă promiţătoare

Desfăşurat pe „Michael Klein”, meciul a fost dominat de gazde, care au avut posesie, dar nu au reuşit să marcheze decât pe finalul primei reprize, când Dimcea a înscris cu un şut în diagonală, de la 19 metri. Minerii au dat o replică viguroasă în această perioadă, dar au căzut fizic după pauză. Moment prielnic pentru hunedoreni, care au reuşit în interval de doar 16 minute (48-64) să mai puncteze de patru ori, prin Bogdan Steop (fiul secundului Remus Steop), R. Cristian (care a transformat un penalty acordat după un fault asupra lui Muntean), Istinie şi Trăşcan (la cea mai frumoasă fază a meciului). După minutul 60 a fost rulat întreg lotul, mai puţin Şandor, Ionuţ Radu şi Marcu, care sunt accidentaţi, dar vor fi recuperaţi până la ora jocului de la Recaş. FC Hunedoara a început cu Ilie – R. Cristian, Bier, Muşuroaia, Vodiţă – P. Păcurar, Muntean, Dimcea, I. Vajda – Jitaru, B. Steop. O formulă care s-ar putea să o regăsim la startul meciului cu bănăţenii, dar s-ar putea tot atât de bine ca Şunda să opereze una-două schimbări. Ar fi un „11” cu nu mai puţin de şapte nume noi, cu o linie de fund complet schimbată, dar şi cu un atac în premieră. În tur, la Hunedoara, a fost 1-1, într-o partidă pe care „alb-albaştrii” (chiar dacă pentru retur s-au schimbat culorile clubului) puteau să o câştige lejer, dar tot atât de bine, pe final, au fost aproape să piardă toate punctele. Todea a înscris destul de repede (min. 16), şi tot el a trimis în transversală în minutul 69. Oaspeţii au egalat în minutul 82 prin Nanu, iar în minutul 89, Ştreangă a nimerit şi el transversala. De data aceasta datele problemei sunt cu totul altele, Hunedoara apărând cu o echipă aproape complet schimbată faţă de meciul din tur, doar Păcurar şi Dimcea fiind în formaţia de start de atunci. De partea cealaltă, recăşenii şi-au încheiat şi ei pregătirile, evoluând în deplasare la Turnu Severin în compania divizionarei „B”, Gaz Metan din localitate. Bănăţenii au înscris prin Moroşan (min. 7), jucător care în tur a evoluat pentru FC Hunedoara, dar au primit mai apoi nu mai puţin de patru goluri. Recaşul a început cu Amarinei – Mânecan, Opriş, Şeroni, Ticană – Moroşan, Boldea, Chivoiu, Trandu – Enciu, Andronic, iar pe parcursul celei de-a doua reprize, antrenorul Cosmin Petruescu i-a mai trimis în teren pe Burtic, Cuciorvă, Rogozinaru, Paleacu, Magdaş (ex-FC Hunedoara). Gazdele noastre de sâmbătă au, la rândul lor, probleme de lot, atacantul Szekely fiind indisponibil circa două luni, iar Aldana, Ştreangă, Aldea, Nanu şi Şchiopu au şi ei probleme medicale. Referitor la meciul cu FC Hunedoara, preşedintele grupării din Recaş a declarat: „Va fi un joc destul de greu. Noi ne jucăm şansa. Szekely este o pierdere, dar nu trebuie să disperăm, avem un lot de 24 de jucători”. La rândul său, Petruescu a conchis: ”Suntem în linie dreaptă, încercăm să mai recuperăm dintre jucătorii accidentaţi, câţi mai putem. Obiectivul este clar, ca în orice joc, acela de a câştiga”. Aşadar, o partidă extrem de importantă pentru ambele grupări, care ţintesc victoria. Hunedorenii au nevoie mai mult ca oricând la Recaş, de aportul fanilor, care sperăm noi să fie prezenţi în număr cât mai mare în tribune pentru a-şi încuraja favoriţii.

Scorurile din amicale şi noul lot

Partidele amicale susţinute de FC Hunedoara: 0-1 cu Nova Becicherecu Mic, 3-1 cu Europa Alba Iulia, 0-0 cu Unirea Alba Iulia, 2-2 cu Naţional Sebiş, 5-2 cu CSM Rm. Vâlcea, 5-0 cu CS Vulcan. LOTUL FC HUNEDOARA: Anton Ilie (32 ani), Atilla Simeni (23 ani – FC Sibiu), Rareş Băieşu (25 ani) – portari; Alin Marcu (20 ani), Tiberiu Bier (29 ani – Arieşul Turda), Adrian Cuciula (25 ani), Ilie Muşuroaia (26 ani – Oltchim Rm. Vâlcea), Costel Vodiţă (30 ani – ALRO Slatina), Bogdan Roiu (23 ani), Paul Bobouţan (20 ani), Paul Păcurar (20 ani) – fundaşi; Robert Cristian (24 ani – Arieşul Turda), Lucian Todea (26 ani), Cosmin Dimcea (25 ani), Ianoş Vajda (28 ani – Arieşul Turda), Samule Jitaru (20 ani – FC Timişoara), Andrei Cloşcă (19 ani – Prahova Tomşani), Marian Trăşcan (20 ani), Răzvan Muntean (19 ani) – mijlocaşi; Marcel Şandor (36 ani), Ionuţ Radu (20 ani – revenit din Italia), Ovidiu Istinie (30 ani – Juventus Bucureşti), Bogdan Steop (22 ani – ACS Recaş) – atacanţi. Antrenori: Aurel Şunda (principal)- Remus Steop (secund). Preparator fizic:prof. Ştefan Beregszaszy.

Marcel Şandor (căpitanul echipei)

Marcel Şandor

Marcel, partida de la Recaş este una extrem de importantă, una de şase puncte.
Aşa este. Am făcut o pregătire de iarnă foarte bună. Mergem la Recaş pentru a câştiga toate punctele. După părerea mea, şi un egal ar fi bun, dar noi plecăm cu gândul de a învinge.

Pauza competiţională a fost una destul de lungă. A fost benefică pentru voi?
Pentru noi a fost bine în contextul în care la echipă au venit mulţi jucători noi şi era nevoie de o perioadă mai lungă pentru omogenizare. În al doilea rând, terenurile erau impracticabile, iar noi fiind o echipă mai tehnică, ne exprimăm mult mai convingător pe terenuri bune.

Au fost aduşi foarte mulţi jucători în iarnă. Este mai puternică echipa FC Hunedoara acum faţă de tur?
Echipa mi se pare mult mai puternică. Domnul profesor (n.r.: Aurel Şunda) a adus jucătorii pe care i-a dorit şi sperăm ca acest lucru să se vadă sâmbătă la Recaş.

Ai fost etape bune căpitanul echipei. Acum eşti accidentat. Te vei reface până la ora meciului?
Săptămâna trecută am făcut un tratament bazat pe acupunctură. În această săptămână voi relua pregătirea şi, în funcţie de cum mă voi simţi, voi şti dacă voi fi prezent în lot.

Cum îi simţi pe colegii tăi pentru acest test important?
Îi simt foarte motivaţi. Cu acest gând au venit la Hunedoara, acela de a promova în liga secundă.

Un mesaj pentru suporteri?
Avem nevoie de câţi mai mulţi suporteri la Recaş şi sperăm ca încurajările lor să ne poarte spre victorie. Sperăm ca prin rezultatele noastre să aducem cât mai multă lume la stadion.

Aurel Şunda (antrenor principal)

Aurel Şunda

Domnule Şunda, care sunt, pe scurt, concluziile acestei perioade de pregătire?
A fost o perioadă de pregătire şi cu bune şi cu rele. În prima parte am beneficiat de o perioadă de iarnă, care ne-a ajutat la acumulările fizice, dar, din păcate, iarna s-a prelungit şi nu am avut terenuri pentru meciuri amicale. Sper ca aceste acumulări să se vadă pe teren, iar prima ocazie este meciul de la Recaş, pe care îmi doresc să-l câştigăm.

Aţi transferat foarte mulţi jucători.
Au venit mulţi, dar omogenizarea se face prin jocuri, ori noi, din cele 12 partide pe care le-am programat, am reuşit doar câteva.

Să înţeleg că lotul pe care îl aveţi la dispoziţie este cel optim?
În mare, da. Sunt câţiva jucători cu probleme medicale, dar sper să se recupereze până la ora jocului de la Recaş.

Echipa cu care aţi început amicalul cu Vulcanul va fi şi cea de la Recaş?
Depinde de modul în care ei se vor pregăti în această săptămână. Apoi mă voi pronunţa.

Ce ştiţi despre adversarul de sâmbătă?
Este unul puternic, cu potenţial. Bănăţenii îşi doresc să promoveze, dar eu sper ca din această luptă să triumfăm noi. Fac un apel şi la suporterii hunedoreni să vină şi la Recaş şi la Hunedoara în număr cât mai mare să ne susţină. Mergem la victorie sâmbătă. Îi simt foarte motivaţi. Cu acest gând au venit la Hunedoara, acela de a promova în liga secundă.