Sport: Eşec aşteptat

Articolul a fost vizualizat de 925 ori

Era greu de crezut că fără niciun antrenament şi cu un lot adunat doar în preziua meciului, Mureşul Deva va reuşi să dea marea lovitură. Oricum, de când merg la teren, şi sunt vreo 50 de ani, nu am auzit ca o echipă de fotbal să reia campionatul ca şi cum s-ar fi întâlnit pentru a face” shopping”. Până la urmă este bine că Mureşul Deva există încă şi, cine ştie, în ideea că deja Arieşul Turda s-a retras şi mai sunt doar două locuri retrogradabile, gruparea de pe Mureş va mai reuşi încă odată să se salveze. Acest lucru va trebui să dea totuşi de gândit celor care doresc cu adevărat ca la Deva să fie fotbal de performanţă şi nu o “şuşă”. Revenind la partida de pe stadionul “Cetate”, să spunem că noi, cei de la masa presei, nu am avut niciun moment de incertitudine asupra învingătoarei. Sunt aproape sigur că la fel au simţit şi cei doi antrenori, Romulus Gabor şi Ioan Petcu. Singura problemă care se punea era cea a diferenţei de scor. Până la urmă, orădenii s-au oprit la cifra patru, scor stabilit încă din prima repriză, gândindu-se probabil că adversarii lor sunt şi aşa la pământ.

Aşa cum spuneam, meciul a fost decis în primul mitan, atunci când bihorenii au luat jocul în serios, în faţa unei echipe ai cărei componenţi abia în acele momente apucau să se cunoască între ei. Luceafărul a deschis scorul în minutul 10 prin Roşu şi l-a majorat opt minute mai târziu, prin consacratul Zeno Bundea. În minutul 27, acelaşi Roşu avea să-şi treacă în cont “dubla”, pentru ca, în minutul 39, Andor să ducă scorul la 0-4. Partea secundă a fost una cu gândul la ce va fi, Luceafărul nemaiforţând.