Remiză la final de tur

Articolul a fost vizualizat de 1,270 ori

FC Hunedoara a încheiat prima parte a campionatului cu „blazonul” nepătat, reuşind să câştige 10 partide şi să termine la egalitate alte două. Un bilanţ aproape perfect pentru o echipă care şi-a anunţat ca principal obiectiv promovarea în liga secundă. Un bilanţ care putea fi şi mai bun dacă nu ar fi fost acel 3-3 de pe propriul teren cu Şoimii Pâncota, după ce a fost, la un moment dat, un confortabil 3-0. Putea însă fi şi mai rău, dacă ne gândim însă că jocul „negru-albaştrilor” a fost de multe ori mediocru, iar victoriile au fost obţinute datorită realizărilor individuale şi experienţei unor jucători, şi nicidecum unei evoluţii colective, unei partituri bine interpretate. Dar aşa cum spuneam şi cu alte ocazii, banca tehnică este apărată de rezultatele înregistrate, iar ele sunt de partea antrenorului Marius Opric.

Fotbaliştii hunedoreni sărbătoresc împreună cu suporterii locul l la finalul turului şi speră că vor putea sărbători din acelaşi motiv şi la finalul ediţiei de campionat

Hunedoarenii au încheiat turul cu o deplasare la Zalău, de unde s-au întors neînvinşi, dar doar cu un punct, rezultatul de egalitate fiind considerat ca unul echitabil. Un egal însă care a redus „ecartul” faţă de a doua clasată, FC Oşorhei, la doar şapte puncte, unul care la prima vedere pare liniştitor în perspectiva returului. Dacă e să ne luăm însă după clasamentul adevărului, distanţa este de doar un punct, iar partea secundă a campionatului va fi una de foc, FC Hunedoara urmând să dispute nu mai puţin de şapte meciuri în deplasare, trei dintre ele la grupările care se află pe locurile imediat următoare, pe „Michael Klein” urmând să sosească numai cinci echipe. Însă cum va fi o pauză competiţională extrem de lungă, lucrurile se pot îmbunătăţi în continuare. Mă refer aici la aducerea a câtorva fotbalişti valoroşi, care să închege încă din primăvară un lot care să facă faţă rigorilor diviziei secunde, acolo unde datele problemei vor fi cu totul altele.

Reprize diferite

Revenind la ultimul joc, să spunem că elevii lui Opric au început aşa cum stă bine unui lider autoritar, în ofensivă, având prima oportunitate în minutul 8, când Făgărăşanu a pătruns pe partea dreaptă, a şutat din 8 metri, dar portarul Chiş a scos cu un reflex de la colţul scurt.

Această fază a anunţat-o pe cea din minutul 14 când, de pe aceeaşi parte dreaptă, R. Cristian a centrat în viteză, iar tânărul şi inspiratul atacant Nicula a pus „capul”, trimiţând balonul în vinclul din colţul lung pentru 0-1. Chiar dacă prezentau cel mai bun atac al seriei a cincea (cu 31 de goluri înscrise), zălăuanii nu prea s-au văzut în atac decât după prima jumătate de oră. Era minutul 33 când, după o acţiune prelungită, de pe dreapta pe stânga, mingea a ajuns la 16 metri, în poziţie centrală, însă Bode a trimis peste. Ultima fază „fierbinte” a primului mitan s-a petrecut în minutul 44, când Maior a şutat de puţin pe lângă.

Lucrurile aveau însă să se schimbe radical în partea secundă, una în care gazdele s-au instalat în jumătatea hunedoreană, presând continuu în căutarea golului egalizator, având în mijlocaşul Sabou (care cândva a evoluat la Corvinul 2005), un adevărat „piston”.

Pe aceste coordonate a venit şi golul care a produs bucurie în rândul suporterilor sălăjeni. A fost un corner de pe partea dreptă, Ţiriac a scos la 16 metri pentru Sabou, care a şutat puternic, A. Ilie a repins în faţă, de unde Cornaci a reluat direct în gol. Impulsionaţi de această reuşită, zălăuanii au minute bune de joc şi trec pe lângă cel de-al doilea gol în minutul 65, când A. Ilie a avut un reflex excelent la şutul lui Bode din 10 metri. Hunedorenii reuşesc însă să-şi menţină cumpătul şi, uşor – uşor, lucrurile se reechilibrează.

Mai mult, în minutul 74, Făgărăşanu a pătruns vertiginos pe stânga, a centrat cu exteriorul, însă Nicula nu a mai ajuns balonul care s-a scurs agonizant prin faţa porţii. Până la urmă, s-a terminat 1-1, rezultat ce pare să fi mulţumit pe toată lumea.

FC Hunedoara doreşte să termine şi returul pe aceeaşi poziţie pe care a încheiat turul. O poziţie de învingătoare, pe care o merită municipiul de pe Cerna, unde fotbalul pare că a renăscut.